Doğru Beslenme


Dünyada ölümlerin büyük bir çoğunluğu kalp ve damar rahatsızlıklarına bağlı gerçekleşmektedir.
Kalbimizi korumanın en güzel yöntemi sağlıklı,doğru beslenmeden geçer.Her hastalığa göre ayrı ayrı beslenme tarzı vardır.Örneğin şeker hastalığında şekerli gıdaları,karaciğer yağlanmasında aşırı yağlı gıdaları tercih etmemek hastalık seyrinin olumlu geçmesine yardımcı olacaktır.
Kalbimiz ve damarlarımız tüm vücudumuzu besleyen yapılardır.Bu yapıların korunması için günlük ihtiyacımız olan enerjinin dengeli bir şekilde besinlerden karşılanması gerekmektedir.İlerleyen süreçlerde bu besinlerle ilgili tek tek yazılar yazacağım.Şimdilik hangi besin gruplarının damarlarımıza,kalbimize faydalı olabileceğine besin grupları halinde bakalım.
Bölüm Yazarı: Diyetsiyen Durmuş Kaplan
Sebze - Meyve Grubu:
sebzeler ve meyveler içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde hücrelerimizi korur.İçerdiği antioksidanlar sayesinde damarlarımızın hücrelerimizin daha genç-dinamik kalmasını sağlar.Sebzelerimizi kızartma yöntemi kullanmadan hazırlayalım, pişirelim.

Süt Grubu:
Süt yoğurt,ayran,peynirler süt grubunun içinde yer alırlar.Günlük ihtiyacımız kadar tüketildiği sürece süt grubunu normal yağlı tüketebilirsiniz..Süt grubunu ihtiyacımızdan fazla tüketiyorsak yarım yağlı veya yağsız olanını tüketmeliyiz.

Ekmek - Tahıl Grubu:
Beyaz undan yapılmış besinler kalp damar sağlığımız için tercih edilmemesi gereken besin grubudur.Esmer unlar içerdiği liften dolayı gerek sindirim sistemimize gerekse dolaşım sistemimize faydalıdır.Esmer undan yapılan besinler hızlı birşekilde kan şekerimizi yükseltmez.Buda damarlarımızı korur.

Et - Yumurta Grubu
Tavuk, balık, kırmızı etler ve diğer etlerin yağlı kısımları tüketilmediği sürece herhangi sağlık problemine yol açmazlar.Kalp damar rahatsızlığı yaşıyorsak yağlı etler tüketmeyelim
Yumurta kızartılmadığı sürece ve herhangi bir rahatsızlığımız yoksa hergün bile tüketilebilir.

Bu besin gruplarının yanında her gün 2-3 adet bütün ceviz veya 1 avuç badem fındık grubu tüketmek,belli bir ölçüde zeytin tüketmek kalbimizi ve damarlarımızı koruyacaktır.