Egzersiz


Kalp damar hastalıkları için 5 majör risk faktörü vardır, bunlar; yüksek kan basıncı, yüksek kan yağları, sigara kullanımı, obezite ve hareketsiz yaşam şekli.

Egzersiz bizde ne gibi değişiklikler yapar?
Düzenli egzersiz ile kilo kontrolü sağlanır
Buna bağlı kan basıncı kontrolü kolaylaşır
Egzersiz ile “kötü” kolesterol düzeyleri düşer, “iyi” kolesterol düzeyi artar
Düzenli egzersiz insulin direncini dusurur, bu da kan şekeri kontrolüne faydalı olur.
Toplam etki sonucu kalp ve damar sağlığı açısından son derece olumlu faydalar elde edilmektedir.

Egzersiz yapmaya başlayınca vücuda oksijen giriş ve çıkışı artar ve vücudun oksijen tüketimi dengelenir. Düzenli yapılan küçük küçük egzersizler bile olsa yorgunluk yaşamadan aerobic kapasite arttırılır. Hareket oldukça damarların kaslara kan sunumu artar, bunun için damarların elastikiyeti artıp genişlemeler olur. Bu da damar duvarının daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

Kısa süre önce kalp hastalığı tanısı konmuş hastalarda bile egzersiz ile gündelik hayata dönüş süresi hızlanmaktadır.

Ne kadar egzersiz yapmalı?
Başlangıçta önerilen, haftanın her günü yarım saat egzersiz yapmaktır. Bunun için farklı parametreler olsa da, ki bunlardan da önümüzdeki dönemlerde bahsedecğiz, yarım saatlik sürede 5-6 km’lik bir mesafeyi tempolu olarak yürümek yeterli olacaktır. Bunu düzenli olarak yaparsanız günlük 600 - 1200 kalori yakmış olacaksınız.

Kalp Damar Hastalıkları ve Egzersiz
Neredeyse yarım asırdır fiziksel aktivite ve kalp damar sağlığı arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmalar yapılmaktadır. Bireyler ne kadar aktif veya fit olurlarsa kalp ve damar hastalıklarına yakalanma oranlarının bir o kadar düştüğü gösterilmiştir. Hasta olsalar dahi daha geç yaşlarda ve daha hafif bir hastalık geçiriyorlar. Sadece kalp damar hastalıkları bakımından değil, egzersizin insulin bağımlı olmayan şeker hastalığından, yüksek tansiyondan, kemik erimesinden ve kalın barsak kanserinden de koruduğu bildirilmiştir. Egzersize orta yaşlarında bile başlayan bireylerde olumlu etkilerin gözlendiği tespit edilmiştir, bu bakımdan hangi yaşta olursanız olun, egzersiz için hiç bir zaman geç kalmış değilsiniz.