Varis Nedir?


Varis latince "varix" kelimesinden gelir ve çok eski çağlardan beri bilinmektedir. Varis gözle görünen bir durumdur. Varisli damarlar uzayıp, kıvrımlaşmış mavi-mor yüzeyel damarlardır.
Biz varisleri kabaca üç gruba ayırabiliriz: Büyük damar varisleri, retiküler varisler ve telenjiektaziler. Buna ilaveten çaplarına göre de alt gruplara ayrılırlar. Varisi olan bir kişide tek bir varis tipi olabileceği gibi bunların farklı çaplarda farklı tiplerin kombinasyonu da söz konusu olabilmektedir. 

Bu noktada son zamanlarda tıbbi uygulamalarda esas alınan "tailor made" (ing.; kişiye göre biçilmiş kaftan anlamında) kavramı ortaya çıkmaktadır. Her hastanın varisleri o kişinin özelliklerine ve sahip olduğu varis tipi ve çapına göre tedavi planı yapılmalıdır.

Endovenöz LAZER Tedavisi
Özellikle büyük damar varislerinin neredeyse tamamında ve diğer varis tiplerinin bazılarında varise sebep olan bir "kök" vardır. Bu kökün kurutulması varislerde nüksü önemli ölçüde önleyecektir. Normalde aşağıdan yukarı doğru olan toplar damar akımı kaçak olan noktadan aşağıya doğru venöz reflü vardır. Bu damarın dolaşıma bir katkısı yoktur. Endovenöz LAZER tedavisinde bu reflüsü olan toplar damar içten LAZER enerjisi uygulanarak adeta yapıştırılmaktadır.

Bu işlem genelde lokal anestezi ile yapılmaktadır, yani hasta uyutulmamaktadır. Ancak hastanın özel isteği veya tıbbi durumu nedeniyle işlemi genel anestezi altında yapmak da mümkündür. İşlemden sonra dakikalar içerisinde hastanın ayağa kalkıp yürümesi mümkündür ve lokal anestezi ile işlem yapılan hastalar aynı gün evlerine gönderilebilmektedir. İşlemden sonra 4-6 hafta varis çorabı giyilmesi önerilmektedir.
Konuyla ilgili hasta broşürünün okunması önerilmektedir.

Mikroflebektomi
Büyük damar varislerinde hastanın esas şikayetine konu olan varis pakelerini temizlemek tedavi bütünlüğü açısından ele alınması gereken diğer konu başlığıdır. Mikroflebektomi varis pakelerinin temizlenmesi için iyi bir alternatiftir. Mikroflebektomide 2-3 mm'lik bir delik veya kesiden hook adı verilen alet yardımı ile pakeler yakalanıp çıkarılmaktadır. Bu minik delik veya kesi genelde dikiş ile kapatılmamaktadır, böylece iz kalma riski önemli ölçüde azalmaktadır.

Köpük Tedavisi
Köpük tedavisi skleroterapinin farklı bir şeklidir ve bazı pakelerde ve retiküler varislerde kullanım alanı vardır. Bu yöntemde köpük haline getirilen sklerozan madde varisli damar içine enjekte edilmektedir. Genel anlamda iz bırakmama özelliği olan bu ilaç ciddi allerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Bazen uygulama yapılan alanda hiperpigmentasyon şeklinde renk değişikliği oluşması meydana gelebilmektedir. Bu hiperpigmente alanların kalıcı olma ihtimali vardır.

Cilt üstü LAZER
Daha ince varisler olan telenjiektazilerin yok edilmesinde cilt üstü LAZER uygulaması iyi ve konforlu bir seçenektir. Bu yöntemde LAZER enerjisi transdermal olarak kılcal varislerin üzerinde yoğunlaştırılmaktadır ve görüntü yok edilmektedir. İşlem sırasında önce kızarıklık, sonra desquamasyon (dökülme) ve iyileşme olmaktadır. Bu süreç cilt yapısına göre birkaç haftaya kadar uzayabilmektedir. Genelde esmer ve bronzlaşmış ciltlerde hiperpigmente alanların kalma riski fazladır.

Klasik Cerrahi
İşlem başarısı ve düşük nüks oranı nedeniyle endovenöz LAZER cerrahisi klasik cerrahinin yerini almış durumdadır. Bazı nadir durumlarda yukarıda anlatılan minimal invazif yöntemler tercih edilememektedir. Bu durumlarda genel veya spinal anestezi altında klasik cerrahi uygulamak gerekmektedir.
Klasik cerrahide varise sebep olan "kök" cerrahi olarak stripping yöntemi ile çıkarılmaktadır. Bunun için kasık ve ayak bileğinde iki adet kesi yapılmaktadır.