YAĞ METABOLİZMASININ YENİ HORMONU İRİSİN


Sonbahar ve kış aylarında egzersiz yapmak için yeterli motivasyonunuz yoksa bu yazı tam size göre. Yeni keşfedilen bir hormon yağ oluşumunu ve depolanmasını regüle etmektedir.

Dr. Li-Jun Yang 2012 yılında kas dokusundan İRİSİN isimli hormone izole ettikten sonra bu konuda çalışmalarına devam etmiş. İrisin diyabet, kanser ve obezitenin tedavisinde kilit bir rol üstlenebilecek kapasiteye sahip bir molekül.

İrisin beyaz yağı kahverengi yağa, yani “iyi yağa” dönüştürmektedir. Zira kahverengi yağın egzersiz ile kalori dönüşümü daha fazladır. Beyaz yağ hücreleri kalori depolayan hücreler iken kahverengi yağ hücreleri enerji yakan hücrelerdir.

Çalışmalarını American Journal of Physiology – Endocrinology and Metabolism dergisinde yayınlayan araştırmacı obezite ve tip2 diyabetin tedavisinde irisin hormonunun hedef nokta olabileceğine işaret etmektedir. Çalışmalar irisin’in yağ hücresi oluşumunu azaltarak yağ depolanmasının azaltıldığını göstermiştir.

Sağlığa olumlu katkıları bunlarla sınırlı değil: İrisin kalsiyum düzeyini arttırarak kalp kasılmasına olumlu etki etmektedir. Ve fare deneylerinden damarda enflamatuar hücre yoğunlaşmasını azaltarak plak oluşumunu ve dolayısıyla aterosklerozu, yani damar sertliğini, azalttığı anlaşılmıştır.

Herkesin aklında aynı soru var gibi; bu hormonu nereden bulacağız? İşte Dr. Yang’ın cevabı: “Mucize ilacı bekleyerek zaman kaybetmeyin,yaşam tarzınızı değiştirin. Egzersiz irisin üretimini arttırır, zaten egzersiz kendisi de yağ yakmanızı sağlar, kemiklerinizi güçlendirir ve kalp damar sağlığınızı korur.”