Varis Tedavisi ve Spor


Yazar: Op.Dr.Birkan Akbulut

 

Egzersiz ve sporun gerekliliği ve faydaları toplumumuzda iyi anlaşılmış olduğunu hastalarımızın sorularından anlamaktayız. Hastalarımız artık “Tekrar ne zaman spor yapmaya başlayabilirim” sorusunu sıkça sormaktadırlar.

Eğer geçirdiğiniz ameliyat bir varis ameliyatı ise dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntılar var. Bilindiği üzere minimal invaziv yöntemler uygulandığı zaman, yani varis ameliyatınız lazer veya radyofrekans ile yapıldıysa gündelik hayata dönüş çok hızlı olmaktadır. Bu yöntemlerde kesi yapılmadığı için çok fazla ağrı duymanız beklenmemektedir. Ama yine de damar içinde enerji uygulanan bölgede bir miktar hassasiyet söz konusu olabilir, ancak bu hassasiyet genelde doktorunuzun size önereceği basit ağrı kesiciler ile geçecektir.

Bu açıdan bakıldığında işlemden 2-3 gün sonra spor yapmaya başlamanızda genelde sakınca yoktur. Aksi bir durum varsa doktorunuz sizi uyaracaktır.

Endovenöz lazer veya radyofrekans ile yapılan varis ameliyatlarında kendinzi iyi hissettiğiniz an yürüyüş hatta kardio yapmaya başlayabilirsiniz. İlk 1-3 hafta aşırı yük altına girmemeniz önerilmektedir. Egzersiz veya fitness programınızda kas hareketlerinin olması doğaldır ve bunları ertelemek istemiyorsanız nefes tekniğiniz önem kazanmaktadır. Şınav çekerken, mekik yaparken veya ağırlık çalışırken nefes tutulmamalı. Eğer nefesinizi tutarsanız göğüs içi basınç artar, bu da kalp içi basıncı ve oradan da damar içi basıncı arttırır. Erken dönemde bu basınç artışı mühürlenerek kapatılan vende nüks yaşanmasına sebep olabilmektedir. Bu açıdan bakıldığında yükü kaldırırken veya zorlayıcı hareket yapılırken nefes verilmelidir. Fitness uzmanlarının önerileri de nefesi verme yönünde olduğunu anımsayacaksınız.

Doktorunuzun size vermiş olacağı varis çorabını doğru süreyle kullanmanız büyük öneme sahip olduğunu hatırlatmak isteriz.

Profesyonel sporcu iseniz durum değişebilir tabi. Bu durumu doktorunuz ile ayrıca konuşmanızda fayda olacaktır.

Minimal invaziv ve girişimsel yöntemlerin hayata erken dönüş açısından üstünlükleri vardır. Sadece sporu hayatının bir parçası haline getirmiş veya getirmeyi planlayan hastalarımız için değil tüm hastaların hem sosyal hem gündelik yaşantı açısından erkenden normale dönmeleri tıbbın önem verdiği konularda birisidir.