Varis Kimlerde Görülür?


Bölüm Yazarı: Op.Dr. Birkan Akbulut

Bazı kaynaklar her 3 kişiden birinde varis olduğunu söylese de bizim yaptığımız çalışmada (VEYT-I. Akbulut B. ve ark.) tüm varis çeşitlerine rastlama oranı %20 dolaylarındadır, yani her 5 kişiden birinde farklı tür ve derecelerde varis vardır. Bu oran Batı Avrupa ve A.B.D. verileri ile de örtüşmektedir.

 

Siz acaba bu %20’ye mi dahilsiniz?

Bilimsel çalışmaların bazıları kadın – erkek oranın eşit olduğunu söylese de pratikte kadınlarda varise daha fazla rastlamaktayız. Kadınların görüntü ile daha fazla ilgilenmeleri buna bir sebep olabilir; ya da erkeklerin kıllı yapısı varisleri kamufle ediyor olabilir.

Doğrudan bir genetik geçişten bahsedilmemektedir ancak ailevi yatkınlık söz konusu olabilmektedir. Östrojen hormonunun kadını aterosklerozdan koruduğu yazılır çizilir, ama aynı östrojen hormonu kanın pıhtılaşmasını, yani derin ven trombozu gelişme olasılığını tetiklediği gibi muhtemelen varis oluşumunda da etkili olduğu dile getirilmektedir.

Varis antik çağlardan beri bilinen bir hastalıktır. Kazılarda varisli bacağa sarılmış bir insan figürü bulunmuş ve bugün Atina’da bir müzede sergilenmektedir. Yani, insanoğlu dik yürüdüğünden beri varis muhtemelen vardır. “Homo (insan), homo erectus olalı varis vardır” denebilir. Bildiğim kadarıyla da varis insandan başka hiç bir canlıda görülmemektedir.

Eskiden klasik olarak berber ve öğretmen hastalığıydı varis. Günümüzde artan kilolarımız ile parelel artan venöz basınç, hareketsiz yaşam tarzımız, ayakta veya oturarak geçirdiğimiz sürelerin artması gibi değiştirebileceğimiz varis risk faktörlerinin yanı sıra değiştiremeyeceğimiz cinsiyetimiz, genetiğimiz ve hormonlarımızın yarattığı risk faktörleri ile birleşince varisli bacaklara oldukça sık rastlamaktayız.

Varis elbette yaşamsal bir hastalık değildir, ancak estetik olarak ciddi rahatsızlık verebileceği gibi bacaklarda yarattığı ağrı, dolgunluk hissi, ağırlık, kaşıntı gibi şikayetler nedeniyle yaşam kalitemizi ciddi bir şekilde rahatsız edebilmektedir.

Varisten kurtulmak mümkün olabilir ama tedavi zamanlaması açısından yaz gelmeden havaların serin olduğu şu günleri değerlendirmekte kanımca fayda var, çünkü yaz tahmin ettiğimizden hızlı yaklaşıyor ve hepimiz yaklaşan yaz günlerinde sağlıklı ve güzel görünmek isteriz.