BLOG


Varis Kimlerde Görülür?

Bölüm Yazarı: Op.Dr. Birkan Akbulut

Bazı kaynaklar her 3 kişiden birinde varis olduğunu söylese de bizim yaptığımız çalışmada (VEYT-I. Akbulut B. ve ark.) tüm varis çeşitlerine rastlama oranı %20 dolaylarındadır, yani her 5 kişiden birinde farklı tür ve derecelerde varis vardır. Bu oran Batı Avrupa ve A.B.D. verileri ile de örtüşmektedir.

 

Siz acaba bu %20’ye mi dahi


DEVAMI


KANIMI SULANDIRMAYIN…

Yazar: Op.Dr.Birkan Akbulut

Şu kan sulandırma meselesi uzun süredir yazmak istediğim bir konudur. Herkesin komşu, eş-dost ve akrabadan sonra en çok güvendiği sağlık danışmanı google’a “kanı sulandırmak” diye bir arama yaparsanız bakın karşınıza neler neler çıkacak. Gelin işin esasını öğrenelim.

 

Halk arasında olduğu gibi internet ortamında da “kanı sulandırm


DEVAMI


Damar Diyeti

Yazar: Durmuş Kaplan

Damar sağlığı için en iyi olan diyeti belirleme zamanı geldi

 

Periferik arter hastalığı için önerilen diyet kardiyovasküler hastalık artışı ile ilişkili yağ tiplerini azaltıcı etkiye sahip olmalıdır. En uygunu bu diyetin damar duvarında ve vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelen yangıyı (enflamasyon) azaltmalıdır.

Risk azaltımı için yaşam koşulların


DEVAMI


Atar Damar Hastalıkları

Atar Damar Hastalıkları Nelerdir?

Atar damarların (arter) hastalıklarına gelmeden kısaca arterlerden bahsetmek yerinde olacaktır. Arter tanım itibariyle kalpten çıkan, yani uzaklaşan damarlara denmektedir. Genelde arterler "temiz" kan taşırlar. Halk arasında temiz kan denince oksijenden zengin, besin içeriği yüksek, mineral ve vitaminden zengin kan anlaşılır, rengi açık kırmızıdır. Arterlerde kan basıncı venlere (toplar damar) göre d


DEVAMI


Damar Erişimi

Diyaliz ne işe yarar?
Günlük yaşam sürecinde kanda zararlı atıklar oluşur. Bu atıklar vücuda zararlı maddelerdir. Bu zehirli atıklar kanın böbrekten geçişi sırasında süzülerek temizlenir ve idrar olarak vücuttan atılır. Bazı durumlarda böbrekler işlevini yerine getiremez ve üre dediğimiz ya da daha genel anlamda böbrek yetmezliği dediğimiz hastalık ortaya çıkar. İyileşebilir veya altta yatan hastalığa göre devamlı böbrek hastalıg


DEVAMI


YAĞ METABOLİZMASININ YENİ HORMONU İRİSİN

Sonbahar ve kış aylarında egzersiz yapmak için yeterli motivasyonunuz yoksa bu yazı tam size göre. Yeni keşfedilen bir hormon yağ oluşumunu ve depolanmasını regüle etmektedir.

Dr. Li-Jun Yang 2012 yılında kas dokusundan İRİSİN isimli hormone izole ettikten sonra bu konuda çalışmalarına devam etmiş. İrisin diyabet, kanser ve obezitenin tedavisinde kilit bir rol üstlenebilecek kapasiteye sahip bir molekül.

İrisin beyaz yağı kahverengi yağa, yani “i


DEVAMI


Varis Tedavisi ve Spor

Yazar: Op.Dr.Birkan Akbulut

 

Egzersiz ve sporun gerekliliği ve faydaları toplumumuzda iyi anlaşılmış olduğunu hastalarımızın sorularından anlamaktayız. Hastalarımız artık “Tekrar ne zaman spor yapmaya başlayabilirim” sorusunu sıkça sormaktadırlar.

Eğer geçirdiğiniz ameliyat bir varis ameliyatı ise dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntılar var. Bilindiği üzere minimal invaziv yöntemler uygulandığı zaman, y


DEVAMI


Siz de acaba damar tıkanıklığı olan 20 kişiden biri misiniz?

Periferik arter hastalığı ya da damar tıkanıklığı olarak bilinen hastalıkta damar içinde kalınlaşan bir tabaka damarı daraltır ve tıkanmasına sebep olarak bacaklara oksijenli kanın gitmesine engel olur. 

Bir çok hasta uzun mesafeleri artık yürüyememesini yaşlılığına bağlamaktadır. Ancak bir çoğunda altta yatan bir damar hastalığı olabilir. 50 yaşını geçmiş her 20 kişiden 1’inde periferik arter hastalığı olduğu açıklanmaktadır. Bu hastal


20-03-2016
DEVAMI


Doğru Beslenme

Dünyada ölümlerin büyük bir çoğunluğu kalp ve damar rahatsızlıklarına bağlı gerçekleşmektedir.
Kalbimizi korumanın en güzel yöntemi sağlıklı,doğru beslenmeden geçer.Her hastalığa göre ayrı ayrı beslenme tarzı vardır.Örneğin şeker hastalığında şekerli gıdaları,karaciğer yağlanmasında aşırı yağlı gıdaları tercih etmemek hastalık seyrinin olumlu geçmesine yardımcı olacaktır.
Kalbimiz ve damarlarımız tüm vücudumuzu besleyen yapı


05-10-2015
DEVAMI


Egzersiz

Kalp damar hastalıkları için 5 majör risk faktörü vardır, bunlar; yüksek kan basıncı, yüksek kan yağları, sigara kullanımı, obezite ve hareketsiz yaşam şekli.

Egzersiz bizde ne gibi değişiklikler yapar?
Düzenli egzersiz ile kilo kontrolü sağlanır
Buna bağlı kan basıncı kontrolü kolaylaşır
Egzersiz ile “kötü” kolesterol düzeyleri düşer, “iyi” kolesterol düzeyi artar
Düzenli egzersiz insulin direncini dusu


30-08-2015
DEVAMI


Varis Nedir?

Varis latince "varix" kelimesinden gelir ve çok eski çağlardan beri bilinmektedir. Varis gözle görünen bir durumdur. Varisli damarlar uzayıp, kıvrımlaşmış mavi-mor yüzeyel damarlardır.
Biz varisleri kabaca üç gruba ayırabiliriz: Büyük damar varisleri, retiküler varisler ve telenjiektaziler. Buna ilaveten çaplarına göre de alt gruplara ayrılırlar. Varisi olan bir kişide tek bir varis tipi olabileceği gibi bunların farklı çaplarda farklı tiplerin kombinasyon


DEVAMI


Girişimsel Damar Cerrahisi

Girişimsel damar cerrahisi damarla ilgili girişimsel işlemleri veya bunların cerrahi ile kombinasyonunu (hibrid) uygulayan disiplindir. Bunlar içinde en sık yapılanı tanısal klasik anjiografidir. Ancak asıl önemli olan kısmı anjiyografik teknikleri kullanarak yapılan tedavi edici işlemlerdir. Bunlar genel olarak daralmış damarların açılmasını (Balon anjioplasti (PTA) ve Stentleme) veya hastalıklı damarların kapatılmasını (Embolizasyon) içerir. Ancak bunların dıs


DEVAMI


Sempatektomi

Sempatektomi ameliyatı kalp ve damar cerrahlarınca iki farklı hastalık grubunda uygulanmaktadır. Ameliyat tekniğinin aynı olması nedeniyle iki hastalık durumu burada beraber ele alınmıştır.

Raynaud Sendromu
Bu sendromda tipik olarak el ve/veya ayak parmaklarında soğukta morarma meydana gelir. Kişi sıcak bir ortama geçince parmaklarda bu sefer aşırı ısınma ve şişme oluşur. Morarma safhası bazı kişilerde ağrılı olabilmektedir. Bazen


DEVAMI


Toplar Damar Hastalıkları

Toplar Damar Hastalıkları Nelerdir?
Toplar damarların (ven) hastalıklarına gelmeden kısaca venlerin anatomi ve fizyolojisini anlamak yerinde olacaktır. Venler kalbe doğru giden damarlardır. Özellikle bacaklarda yer çekimine karşı bir akım söz konusudur. Bu akımı kas pompası sayesinde ven içinde bulunan kapakçıkların yardımı ile yaparlar. Venöz hastalıklar en yaygındamar hastalığıdır. Türkiye'de yapılan bir çalışmaya göre toplumun %70'


DEVAMI


Venöz Ülser

Venöz yetmezliğin en ileri safhası olan venöz ülserde tipik olarak ayak bileği bölgesinin iç yüzeyinde iyileşmeyen, bazen enfekte hatta kokulu bir yara gelişimi söz konusudur. Hastaların bir kısmında derin ven trombozu hikayesi vardır.
Venöz ülser genelde çok önemsenmeyen bacak ödemi ile başlar, bunu renk değişikliğ takip eder ve gözle bile görülmeyen bir noktadan cilt enfekte olur ve yara açılır.

O bölgede kanın göllenmesine sebep olan bir ven


DEVAMI